Hogyan tanuljuk meg az élet legfontosabb dolgait? Szigorú figyelemmel, fegyelmezetten, csendben ülve, vagy esetleg szemlélődve, játszva, másokat is bevonva? A Berecz család az egyik legékesebb példája annak, hogy sokszor az utóbbi a célravezetőbb. Berecz András énekesként, mesemondóként, mesegyűjtőként a magyar népi kultúra megkerülhetetlen alakja, aki fiaival igazi összeművészeti estre hívja a közönséget.
Meddig tart egy levegővétel? Legtöbbünknél csak egy észrevétlen pillanatig, és legfeljebb másfél percig tudjuk bent tartani a szuszt. Trombitásaink lélegzetvétele viszont húsz évvel ezelőtt kezdődött a Müpában, és azóta sem ér véget – trombitás generációk egész sora varázsolta el a megnyitás óta a közönséget.
Puccini élete által ihletett zenés színpadi játék, a zeneszerző legnépszerűbb operarészleteivel. Résztelet hangoznak el a Le Villi, Bohémélet, Tosca, Manon Lescaut, Pillangókisasszony, Turandot és Köpeny című operákból illetve zenekari műveiből.
A régi ihletet ad az újnak, az új forma más minőséget teremt – a variációk izgalmas és értékteremtő játékával a Liszt Ferenc Kamarazenekar évek óta kiemelkedik a klasszikus zenei koncertek programkínálatából. Zeneakadémiai bérletük bővelkedik az újra értelmezésekben, az „ismerős, de mégis más” varázsát adó zenei változatokban.
A viszontlátásnak is megvan a maga varázsa, de a bemutatkozások talán még izgalmasabbak. Észak-Európa rangos együtteseinek egyike, a Dán Nemzeti Szimfonikus Zenekar először látogat a Müpába. A legjobbkor: idén ünnepli alapításának 100. évfordulóját! Észak zenekarát 2017 óta déli karmester vezényli: a világhírű olasz Fabio Luisi, számos Metropolitan-operaközvetítés ünnepelt sztárja.
Lassan egy évtizede annak, hogy Miklósa Erika és Balázs János közösen álltak a közönség elé olyan párbeszédre lépve, mely nemcsak a két ragyogó művész személyiségének közös pontjaira mutatott rá, de a kamarazenei formán keresztül új megvilágításba helyezte egyrészt az opera műfaját, másrészt pedig az ének és a zongora intim kapcsolatát.
A komponista, népzenész és kultúraszervező Kelemen László – szimfonikus zenekart, kórust, népi együttest és szólistát is színpadra léptető – darabja azt a tendenciát hivatott ellensúlyozni, hogy az utóbbi évtizedek hazai zeneszerzésében háttérbe szorultak a folklorisztikus alapú törekvések.
A Müpa megnyitása óta közel egy emberöltőnyi idő telt el. Az egykori ígéretes, feltörekvő csillagok mára a hazai és nemzetközi zenei élet megkerülhetetlen szereplőivé váltak. Kokas Katalin és az évad művésze, Kelemen Barnabás a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem jól ismert fellépői, akik számtalan alkalommal varázsolták már el a közönséget vibrálóan friss, üde hangvételű játékukkal. Ünnepi estjük mégis új mérföldkő pályájukon.