Fekete István regénye alapján Olt Tamás - Váradi R. Szabolcs: Tüskevár
zenés mesejáték
A történet két nyolcadikos budapesti diák, Ladó Gyula Lajos (becenevén: Tutajos) és barátja, Pondoray Béla (becenevén Bütyök) egy nyarát követi végig, akik Budapestről a Kis-Balatonhoz kerülnek, Tutajos nagybátyjához és Náncsi nénihez, illetve a “berekbe”, a minden-titkok tudójához, Matula Gergelyhez – akitől megtanulják, milyen az élet távol a várostól, és számos lecke után azt is, hogy miként lehet együtt lélegezni a természettel.
Ősbemutató:
Bemutató: 2020. február 14.
“Nyugodt lehetsz, Kengyel megadja. – Nem vagyok nyugodt. Ez nem számít feleletnek. – Dehogynem! Akkora négyesed lesz, mint egy ház… – Ha hármasom lesz, apám nem enged sehova. Akkor pedig… – Jelesed lesz! Meg is érdemled – mondta Bütyök, mert ez a párbeszéd – ezt mondanunk sem kell – Tutajos és közte zajlott le hazafelé menet. – … akkor pedig öngyilkos leszek – fejezte be a mondatot Gyula, ámbár minden meggyőződés nélkül.”
Fekete István ifjúsági regénye egyike volt Magyarország 12 legnépszerűbb könyvének a 2005-ös Nagy Könyv szavazáson. A történet két nyolcadikos budapesti diák, Ladó Gyula Lajos (becenevén: Tutajos) és barátja, Pondoray Béla (becenevén Bütyök) egy nyarát követi végig, akik Budapestről a Kis-Balatonhoz kerülnek, Tutajos nagybátyjához és Náncsi nénihez, illetve a “berekbe”, a minden-titkok tudójához, Matula Gergelyhez – akitől megtanulják, milyen az élet távol a várostól, és számos lecke után azt is, hogy miként lehet együtt lélegezni a természettel. A nyár véget ér, kezdődik az iskola, a fiúk testileg és lelkileg megerősödve visszatérnek Budapestre, az iskolapadba, de magukkal visznek valamit, ami szavakkal le nem írható – s megfogadják azt is, hogy télen visszatérnek a berekbe.
A könyvből 1966-ban televíziós sorozat készült. 2011-ben Balogh György rendező és Gulyás Ákos operatőr elkészítették az 1966-os filmsorozat remake-jét.
1959-ben – két évvel a Tüskevár keletkezése után – elkészült a folytatás, Téli berek címmel.
Szereposztás:
Matula: Nyári Oszkár
Tutajos: Törő Gergely Zsolt
Bütyök: Mucsi Kristóf
Nancsi néni: Varga Zsuzsa
Anya: Német Mónika
István bácsi: Kalmár Tamás
Csikasz: Kárpáti Barnabás e.h.
Katica: Kovács Vecei Fanni e.h.
Kengyel: Dánielfy Gergely e.h.
Éva: Hege Veronika e.h.
továbbá:
Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karának III.éves színész hallgatói: Bocskai Virág, Gulyás Gabriella, Horváth Márk, Kecskés Alexisz, Móczár Bence, Pál Péter, Petrics Villő, Posgai Márton, Sikó Koppány, Szeri Martin, Tar Dániel, Tary Patrícia, Urbán-Szabó Fanni
Alkotók:
Díszlettervező: Pintér Réka Jelmeztervező: Cselényi Nóra Koreográfus: Turi Endre
Zene: Szirtes Edina Mókus Korrepetitor: Horváth Attila Világítástervező: Memlaur Imre
Szcenikai vezető: Szalai József ügyelő: Kopácsi Adrián súgó: Simon Ildikó segédrendező: Váradi Szabolcs
RENDEZŐ: OLT TAMÁS