Pirók Zsófia bemutatója, a Fülöp Viktor Táncművészeti Ösztöndíj támogatásával jött létre.
Minden élet egy belégzéssel kezdődik, és minden lélek egy kilélekzéssel távozik.
Körülöttük minden lélegzik. A fák, a föld, a hangszerek, az anyagok, a bőrünk… lélegzik a világ! Ez a pulzálás, ez a ritmus, ez a szívverés, ez a yin és yang, ez itat át mindent. Amint létrehozunk valamit, annak máris megteremtettük az ellentétét is. Ezért nem jók soha és nem is működnek soha a szélsőségek, mert amint létrejönnek, megjelenik az ellenpólusuk is, legyen az egy politikai mozgalom, egy művészeti irányzat, egy történelmi kor, egy természeti hatás. Egyszerűen egyensúlyra törekszik körülöttünk minden. Ez a csodálatos jelenség akkor is működik, ha nem akarjuk. Nem tudjuk elkerülni, mert előre meghatározott kóddal születünk. “Valami” így teremtette, valami, amiből mi is vagyunk. És erre pont az a bizonyíték, hogy mióta világ a világ, s ahány emberi sors, ahány, földrész, ahány kultúra, ahány emberi faj, a belső ritmusa mindenkinek ugyan az. Mindenkiben dobog egy szív, és mindenki boldog szeretne lenni. Életünk során mindenki megéli a szomorúságot, egy szeretett elvesztését, a szerelmet, a szeretetet, a bizalmat, a kétségbeesést, az újrakezdést, a gondtalanságot, az idő múlását, stb. S ez a körforgás, s ezen érzelmek átélése, minden egyes emberélettel újra kezdődik. Újra és újra. Ezeket a pillanatokat, az élet sóhajait jeleníti meg a darab.
„Az életnek megvan a maga üteme.
Üteme van a szívdobogásnak, a pulzusnak, a lélegzetvételnek, gyorsuló és lassuló üteme a
félelemnek, a várakozásnak, a szeretkezésnek, az évszakoknak és a napszakoknak, a magzat kialakulásának, a kivirágzásnak és a hervadásnak.
Az Isten ezt gyárilag beállította.
Ma a legtöbb szív összevissza kalapál, és a tüdőnk zavaros érzelmektől feldúlva zihál.”
Müller Péter
Flamenco ének: Cristina Soler (Sevilla)
Flamenco gitár: Juan José Bando (Sevilla)
Ütőhangszerek: Tar Gergely
Hegedű, ének: Szirtes Edina Mókus
Tánc, koreográfia, ötlet, rendezés: Pirók Zsófia
Repülöm a piros eget, égve reped,
siratom-e, siratom-e majd eleget?
Ha valami így fáj, mélybe talál,
nem a seb, a lélek,
az kiabál.
(Szarka Tamás: Repülöm a piros eget)
Makszim Gorkij első, 1892-ben nyomtatásban is megjelent elbeszélése, a romantikus hangvételű, tragikus szerelmi történetet elmesélő Makar Csudra a neves orosz író egyik legnépszerűbb prózai műve, amely alapján több feldolgozás is készült. A legismertebb ezek közül az 1976-ban kiugró sikerrel bemutatott, Emil Loteanu által rendezett zenés játékfilm, „A cigánytábor az égbe megy”, amely azóta is a szovjet filmművészet legnézettebb alkotásai közé tartozik.
A vén Makar Csudra által elmondott legenda egy büszke cigányfiú, Lojko Zobar és a gyönyörűséges cigánylány, Esthajnal találkozásáról szól, akik egymásba szeretnek, ám a szerelem mindent elsöprő érzését mégis béklyónak tartják, mert útjában áll a szabadságuknak. Mivel egyikük sem akar engedni a másiknak, Lojko végül megöli Esthajnalt.
A szerelem és szabadság fájdalmas ellentétének témája régóta foglalkoztatja Szarka Tamást, a Ghymes együttes legendás költő-zeneszerzőjét, aki számos dalt komponált Gorkij elbeszélésének ihletésére. Megfogalmazása szerint az általa írt cigányballada „két gyönyörű, erős és büszke emberről szól, akiknek annyira erős a szabadságvágya, hogy nem bírják el a világ legszebb kötelékét, és inkább belehalnak”. Szarka Tamás új színpadi művének zenei világa az autentikus cigány népzenében gyökerezik, a nagyszabású produkció látványos vizualitással, lendületes táncokkal és drámai erejű színészi játékkal idézi meg a cigányság folklórját, szenvedélyes lelkületét.
Eros Ramazzotti újra Budapesten! Az olasz popzene világsztárja 2026. április 19-én az MVM Dome színpadán ad felejthetetlen koncertet. A Cose Della Vita és Più Bella Cosa előadója most is ikonikus slágerekkel érkezik hozzánk.
Az Őrült Nők Ketrece egy olyan hely, ahol mindenki az lehet, aki. Vagy épp az, aki lenni akar. És ha muszáj másnak mutatnod magad, mint aki vagy? Hit, remény, szeretet, munka, család, haza, tegnap, ma, holnap, én, te – és ketten együtt.