Ez a zenés est az első világháborús fronton harcoló szerelmes bakákról, bátor hadapródokról, lógós kadétokról, szigorú őrvezetőkről és álmodozó hadnagyokról szól, meg természetesen az itthon maradt hűséges cselédlányokról, a sóhajtozó szépkisasszonyokról és a hűtlen nagyságosasszonyokról is.
A helyszín pedig a Monarchia egész területe: kávéháztól a lövészárokig, kaszárnyától a bordélyházig, Budapesttől Isonzóig.
Az 1914-ben kitört első világháborúban számtalan gyönyörű népdal, fülbemászó kuplé, sanzon és máig népszerű dal, sőt korszakalkotó zenemű született, amelyek meghatározták az elmúlt száz év zenei- és színházi életét.
Az Országos Magyar Királyi Zeneakadémia tanára, Bartók Béla félreteszi a Fából faragott királyfi kottáit, és a honvédelmi miniszter rendeletének engedelmeskedve katonadalok gyűjtésére indul kollégájával, Kodály Zoltánnal. Egykori csoporttársuk, Kálmán Imre pedig egy eldugott ausztriai villában operettet komponál egy pesti orfeum-énekesnőről, és a távoli gránátropogás közepette leírja azt a sort, hogy Túl az Óperencián boldogok leszünk…
Zenekar: Árik Péter, Bujtor Balázs, Furák Péter, Molnár Péter, Nagy Szabolcs, Németh Attila, Sonkovics Lóránd, Tóth Balázs
Zenei vezető: BELLA MÁTÉ, FURÁK PÉTER
Hangszerelés: BELLA MÁTÉ, FURÁK PÉTER, KUTRIK BENCE, SOLTI ÁRPÁD
Videó: HUSZTI GÁBOR, SZILÁGYI LÓRÁND
Médiainstalláció: KOPEK GÁBOR
Jelmez: PUSZTAI JUDIT