RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 


Zene.hu
 

Program


Kurátori tárlatvezetés a Kádár (játék)katonái című kiállításban

Kurátori tárlatvezetés a Kádár (játék)katonái című kiállításban

A kiállítás célkitűzése, hogy bemutassa, hogyan tükröződtek az eltérő társadalmi, politikai, kulturális viszonyok a játékfigurákon. Miről és hogyan készültek, illetve nem készültek játékfigurák Magyarországon és szerte a világon? Hogyan nyomult be a valóság a játéktankok és katonák világába?

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. március 11. szombat, 15:00

Kurátori tárlatvezetés a Kádár (játék)katonái című kiállításban

A kiállítás arra mutat rá, hogy a 20. század második felében hogyan lelt a mindenkori hatalom a játékok, így a katona figurákban is eszközre a világ minden táján a társadalom világképének formálásához. A játék-katonáknak a nemzeti, ideológiai nevelésben betöltött propaganda szerepét a világelső német játékiparnak köszönhetően első ízben a német Harmadik Birodalom aknázta ki igazán, s ez a funkció nem merült feledésbe a háború után a "szocialista tábor" országaiban (sem). Ez alól a "szabály" alól sajátos módon - épp 1956-nak - köszönhetően Magyarország sajátos kivételt jelentett, ami történelmi léptékben is vizsgálódásra és bemutatásra érdemes jelenség. A műanyagok robbanásszerű elterjedése a fejlett világban 1945 után egybeesett a globális hidegháború időszakával. Magyarországról nézve ugyan a Szovjetunió volt kényszerű "szövetségesünk", az ország így a "szocializmust" építette, de az 1960-as évektől kezdve mégis jórészt francia, angol, olasz és amerikai mozifilmeket és tévésorozatokat néztünk, így az épphogy megtűrt hazai kisvállalkozók az eredetileg ezekhez a "nyugati" filmekhez készített amerikai, nyugat-német, francia és olasz eredetű játékfigurák másolatait készíttették, készíthették a gyerekeknek. A kiállítás célkitűzése, hogy bemutassa, hogyan tükröződtek az eltérő társadalmi, politikai, kulturális viszonyok a játékfigurákon. Miről és hogyan készültek, illetve nem készültek játékfigurák Magyarországon és szerte a világon? Hogyan nyomult be a valóság a játéktankok és katonák világába? Voltak-e nemzeti különbségek a mesebeli lovagvilágokban vagy az akkoriban nagyon divatos western ihlette játékokban? Mindezt több mint 400 négyzetméteren, ezernyi játék bemutatásán keresztül fogjuk közelebb hozni a látogatókhoz. A kiállítás sajátossága, hogy széles kitekintést kíván nyújtani ezekről a tömegkulturális hatásokról, amiben - részben a sajátos politikai színezetű francia/német/lengyel/olasz-magyar kapcsolatok - kitűntetett helyet foglaltak el az 1960-as évektől az említett országokból érkező kaland- és történelmi filmek a mozikban és a televízióban egyaránt.

A programon való részvételre csak a programjegyet szükséges megvásárolni, külön múzeumi belépőjegyet nem.

Helyszín: Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum (Budavári Palota E épület – 1014 Budapest, Szent György tér 2.)

Ajánlatunk


Evita egy fogalom. Evita a nő - kultikus imádat és totális elutasítás között. Evita a megértett és eltaszított. Evita az imádott és az üldözött. Evita az ember.

vígjáték két részben

Modeszt Muszorgszkij BORISZ GODUNOV Opera négy felvonásban, prológussal, orosz nyelven, magyar, angol és orosz felirattal

Ajánló


A Vízkereszt viharos tengerrel, hajótöréssel, gyásszal kezdődik, és három házassággal ér véget. A kettő között viharos szerelmek ütköznek, egy részük…

A legnagyobb slágerek Geszti Péter (és bolygónk) meghatározó korszakaiból, Rap+Az, zene+stand up, vidám időutazás, meglepő fordulatok, korszakos vendégek, és egyedülálló…

Daphne du Maurier regénye alapján a Szegedi Szabadtéri Játékok önálló bemutatója

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!