KIEGÉSZÍTŐ AJÁNLATOK a METTRIN programjához:
Szállásajánlat – Tó Wellness Hotel*** Bánk: Foglaljon wellness pihenést mindössze 300 méterre a METTRIN helyszínétől! Szobafoglalása tartalmazza a METTRIN programjegyet, a wellness használatát és a reggelit is. További információ és foglaláside kattintva.
Különbusz-jegy – Budapest ↔ Bánk: Utazzon kényelmesen különbusszal, amely Budapestről, a Hősök teréről indul Bánkra és vissza is szállítja Önt az előadást követően. További információide kattintva.
HALLGASSON FÜLEIRE! - Fülei Balázs zongoraművész komolyzenei hangverseny- és beavatósorozata a METTRIN-ben
A koncert időtartama előadásonként, szünet nélkül 90 perc.
A sorozat előadásai és részletes műsora:
1. ÉJJELEK ÉS NAPPALOK – 2026. október 25., vasárnap, 17:00
Az emberi életet a körforgás, a napok, hónapok és évszakok periodikus változása kíséri. A zenei periódus a muzsikálás egyik legfontosabb alapeleme: a zenei gondolatnak és a belőle felépülő formának íve van, amely kiindulópontból a csúcsponton át a nyugvópontig tart. Fülei Balázs koncertjén az aktivitás és passzivitás, a szikrázó fény és a borongós nappalok zenei üzenetei kelnek életre.
Elhangzik:
- Beethoven: cisz-moll („Holdfény”) szonáta
- Brahms: f-moll szonáta, Op. 5 – Andante
- Debussy: Holdfény
- Mozart: A-dúr szonáta, KV 330
- Liszt: Esti harangok
- Chopin: b-moll noktürn
- Albeniz: Sevilla
- Janáček: A mi estéink
- Ravel: Éjjeli lepkék
- Bartók: Az éjszaka zenéje
2. MADARAK ÉS FÁK – 2026. november 29., vasárnap, 17:00
Az erdő susogása és a madarak csicsergése mindannyiunkat körülvesz. Az előadás azt járja körül, miként hatott mindez a különleges érzékenységgel alkotó zeneszerzőkre: vajon csupán utánozzák a természetet, vagy a saját érzékelésük szerint újra is teremtik azt?
Elhangzik:
- Liszt: Két koncertetűd (Erdőzsongás, Manók tánca)
- Grieg: Az erdők békéje
- Sibelius: Fák szvit
- Liszt: Assisi Szent Ferenc a madaraknak prédikál
- Messiaen: L’alouette calandrelle
- Ravel: Szomorú madarak
- Liszt: A Villa d’Este ciprusai – Thrénodie II
3. HEGYEK ÉS VIZEK – 2026. február 14., vasárnap, 17:00
A magashegyi tájak és a tengerek végtelensége számos zeneszerzőt megihletett már. A hangverseny bemutatja, hogy a szerzők miként emelik élményeiket és tapasztalásaikat irodalmi síkra, vagy hogyan rajzolják meg pusztán hangokkal azt, amit elképzeltek.
Elhangzik:
- Liszt: Obermann völgye
- Ravel: Egy bárka az óceánon
- Liszt: A Villa d’Este szökőkútjai
- Liszt: A forrásnál
- Mendelssohn-Liszt: A dalnak lenge szárnyán
- Liszt: A Lorelei
- Liszt: 2. legenda (Paolai Szent Ferenc a hullámokon jár)
4. VIHAR ÉS CSEND – 2026. március 7., vasárnap, 17:00
A klasszikus zene lényege a feszültségek és oldások folyamatos váltakozása. A hosszú, csendes időszakokat feszült, viharos fellegek követik, amelyek végül újra megnyugszanak. Ez a zenei eszköz a természetben is pontosan ugyanígy megtalálható – a hallgatóság pedig könnyen ráismerhet a művekben a minket körülvevő világra.
Elhangzik:
- Beethoven: f-moll („Appassionata”) szonáta, Op. 57
- Debussy: Kertek az esőben
- Schumann: C-dúr fantázia, Op. 17
- Liszt:Isten áldása a magányban
5. HÓ ÉS HŐSÉG – 2026. április 11., vasárnap, 17:00
A négy évszak klímájában élve mindannyian ismerjük a fagyos didergést és a kánikulai kimerültséget. Az időjárás alapvetően meghatározza a hangulatunkat és a temperamentumunkat. Az előadás azt mutatja be, hogyan képes a zene megteremteni körülöttünk a hideg és a forró évszakok atmoszféráját.
Elhangzik:
- Liszt: Hófúvás – transzcendens etűd
- Schubert-Liszt: Téli utazás – A vendégfogadó
- Gershwin: Summertime
- Ginastera: Három argentin tánc
- Heinz Holliger: Elis
- Schubert: Esz-dúr zongoradarab
- Albeniz: Granada
- Liszt: Velence és Nápoly
6. VIRÁGOK ÉS BOROK – 2026. május 2., vasárnap, 17:00
A szépség, az illatok, a pompa és a derű a természet igazi ajándékai, amelyek ezen a koncerten kapnak főszerepet. A műsor arra keresi a választ, hogy létezhet-e mindez szenvedély nélkül, és vajon lehet-e visszafogott a bor mámorító, zenei ereje.
Elhangzik:
- Sibelius: Iris
- Haydn: C-dúr fantázia, Hob. XVII:7
- Debussy: La puerta del vino
- Brahms: f-moll szonáta, Op. 5 – Scherzo
- Liszt: VI. magyar rapszódia
- Schumann: Fisz-dúr románc, Op. 28/2
- Liszt: Csardas macabre
+1 előadás: TÁJ ÉS VÁNDOR – (pontos dátum később)
Egy zenemű sokszor nem más, mint egy megtett út, ahol a vándor halad valahonnan valahová. Az előadás rávilágít, hogy nem is az indulópont vagy a cél a legfontosabb, hanem maga a haladás élménye, miközben ballag vagy suhan a táj, és a vándor is változik vele együtt. A zenei természetjárás ezen a ponton nem ér véget: a felfedezések sora a koncertek után is bárhol folytatódhat.
Elhangzik:
- J. S. Bach: g-moll angol szvit, BWV 808
- Schubert: A-dúr szonáta, D 959 – Andantino
- Liszt: Tájkép
- Debussy: Pagodák
- Liszt: A Wallenstadt-i tónál
- Mozart: c-moll fantázia, KV 475
- Grieg: Gondolataimba merülve vándorolok
Művészportré:
„Nagy örömömre szolgált a fiatal magyar zongoraművész, Fülei Balázs játékát hallgatni. Eddigi eredményei alapján generációjának egyik legígéretesebb magyar művészének tartom.” – Kocsis Zoltán
Fülei Balázs Liszt Ferenc-, Artisjus- és Junior Prima díjas zongoraművész repertoárján több mint harminc zongoraverseny szerepel, köztük Beethoven, Brahms és Bartók összes versenyműve. Szólóestjeinek mívesen összeállított műsorai – melyeket a művész rendszerint személyes gondolatokkal vezet be – mindig izgalmas, új megvilágításba helyezik a klasszikus zenét. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (Zeneakadémia) egyetemi docense, 2015 óta a Kamarazene Tanszék vezetője. Világszerte tart mesterkurzusokat, valamint a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban évente megrendezésre kerülő Echo Nyári Akadémia alapítója és művészeti igazgatója.
Kiváló előadói, kommunikációs és szóbeli készségeire építve Fülei Balázs egy új műfajt is teremtett – legalábbis Magyarországon újat, hiszen az úgynevezett „mesélős” (storytelling) koncertek hagyománya Amerikában több évtizedes múltra tekint vissza, és Leonard Bernstein nevéhez fűződik. Ezeken a rendhagyó koncerteken a zongoraművész bevonja a közönséget, néhány történettel közelebb hozza az elhangzó műveket, és gyakran a témához kapcsolódó képeket vetít, illetve verseket idéz. Célja, hogy mindenkihez közelebb hozza a zenét, és a hallgatóságot a saját életük perspektívájába helyezze.
Fülei Balázs már korán berobbant a nemzetközi zenei életbe. 2008-ban mutatkozott be önálló szólóesttel a világ egyik legrangosabb koncerttermének számító New York-i Carnegie Hallban; emellett fellépett a bécsi Konzerthausban, a moszkvai Csajkovszkij Konzervatóriumban, a tokiói Kioi Hallban és az amszterdami Concertgebouw-ban is. Rendszeresen játszik együtt vezető hazai és külföldi szimfonikus zenekarokkal. Fülei Balázs Európa szinte összes országa mellett fellépett már Izraelben, az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában, Japánban, Kínában és Vietnámban is.
Tájékoztatjuk tisztelt közönségünket, hogy az előzetesen meghirdetett kezdési időpontot betartva, az eseményről felvétel készül. Kérjük, időben érkezzenek. Előre is köszönjük!
Támogató partnerünk: Tó Wellness Hotel*** Bánk