RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 


Zene.hu
 

Program


Amadeus (1984) - Hősök, lángelmék, bolondok Miloš Forman filmjeiben / MÜPAMOZI

Amadeus (1984) - Hősök, lángelmék, bolondok Miloš Forman filmjeiben / MÜPAMOZI

Amadeus - angol nyelven, magyar felirattal

 több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2019. május 20. hétfő, 19:00

Néhány dolgot nem árt már az elején leszögeznünk. Először is Peter Shaffernek a film alapjául szolgáló színpadi műve nélkülözi a hitelességet, és hiba lenne messzemenő zenetörténeti következtetéseket levonni belőle. Már Puskin sem ezzel a szándékkal írta e témában drámáját. Ők csupán egy pletykát melegítettek fel, amely azt sejtette, hogy Salieri megmérgezte vetélytársát, akinek árnyékából nem tudott kilépni. Legalább ilyen fontos az is, hogy a darab - és a belőle készült film - nem Mozart, hanem Salieri drámája. Elmélkedés arról, mit tud kezdeni a világ a lángelmékkel, hiszen a zsenialitás egyfajta anomália. A géniusz maga a provokáció, mert valamiképpen zárójelbe teszi a szorgos, olykor tehetséges emberek igyekezetét és eredményeit. Rendszerbe nem illeszthető, követni nem lehet. Ráadásul a lángelmék művei felforgatják a világot, eszméinket. És ez a zseniből csak úgy jön - mint dal a madárból.
Az Amadeus elsöprő siker lett. Csak Oscar-díjból nyolcat kapott. Hogy miért? Az ördög tudja. Mert nem sztárparádé. Igaz, a Salierit alakító F. Murray Abraham is kapott egy Oscart, és a Mozartot alakító Tom Hulce is jelölt volt, de ezek a remek színészek nem számítottak húzónévnek. Talán az volt benne a varázslat, hogy Forman Mozartja alapvetően egy büdös kölyök, később pedig egy italt, nőt nem megvető léha figura? Vagy inkább a film keltette gondolatok, kérdések hatottak? Felismeri-e egyáltalán a maga kora a lángelmét? Elfogadja-e? És kell-e mentegetőznünk, ha csupán a serény középszerhez tartozunk?

házigazda: Réz András

Ajánlatunk


„Rájöttem, hogy az emberek soha nem fognak megváltozni. Mindig hagyni fogják, hogy az okosabb és erőszakosabb ember uralkodjon rajtuk. Aki mindent mer, annak lesz igaza! Aki felrúgja a szabályokat, az hozza majd a törvényeket, és aki a legtöbbet meri, annak az igaza lesz a legerősebb. És ráébredtem, hogy a hatalom mindig annak a kezébe kerül, aki hajlandó megragadni. Hogy csak merni kell. Ennyi az egész. És akkor elhatároztam, hogy én merni fogok.”

Moliére komédiázik. Kifiguráz bennünket. Félelmeinket, öncsalásainkat, kicsinyességünket. Ez utolsó színdarabja. 1673. február 17-én a Képzelt beteg előadása közben a címszerepet alakító Molière a színpadon rosszul lesz, és még aznap meghal.

Ajánló


„Nem fiatalok. Nem szépek. Nem hibátlanok. De ma este színpadra lépnek, és le sem engedjük őket, míg nem marad –…

Mary Chase groteszk vígjátékának címszereplője egy több mint két méter magas, nagy fehér nyúl, akit Harveynak hívnak. Ez a Harvey,…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!