Szakcsi Lakatos Béla világhírű zongorista, a jazz és a klasszikus zene mellett feltérképezte már a teljes zenei palettát; a fúziós jazzt ő vezette be itthon előbb a Rákfogó, majd a Saturnus együttesekkel a hetvenes években. Később a cigány folklór gyűjtésével és színpadi művekké formálásával is foglalkozott. 1975-ben mutatták be első cigány musicaljét, a Piros karavánt, amelyet még kettő követett.
A 2004-es Na Dara! Című, stílusteremtő lemeze kapcsán mondja: „Mondjuk 'cigány jazznek' nevezhetnénk – bár néhány amerikai zenész tagadja, hogy létezik európai jazz is. Csak a néhai, nagy belga gitáros, Django Reinhardt számított kivételnek. Amikor őt hallották, elismerték, hogy jazzt játszik, ha nem is pont olyat, mint az övék. Django nemigen játszott bluest, de a zenéjének olyan textúrája és érzelemvilága volt, mint a jazznek. Az én muzsikám óhatatlanul modernebb, mint az övé, és egy másik cigány hagyományból ered. A cigányzenekarok különlegessége a hihetetlen időtartás és a rubato-játék szabadságának kombinációja. Ez elképeszt minden jazz-zenészt, aki hallott már cigányzenekart. És ezzel a kombinációval találkoznak ezen az albumon is!'
Erre az estére Szakcsi Lakatos Béla olyan zenészbarátait hívta el, akikkel be tudja mutatni a két műfaj egymásra találásából született műveit.
Ősbemutató! Egy büszke cigányfiú, Lojko Zobar és a gyönyörűséges cigánylány, Radda találkozása, akik a szerelem mindent elsöprő érzését mégis béklyónak tartják, mert útjában áll a szabadságuknak. A szabadság és a szerelem szívmelengető drámája látványos vizualitással, lendületes táncokkal és drámai erejű színészi játékkal.
A klasszikus Diótörő-mese… kicsit másképp – Lackfisan. A hagyományt folytatni kell, idén is A diótörő teljes zenéjével ünnepel a Danubia Zenekar, ez alkalommal Lackfi János átiratát meséljük el.